O škole Učitelia Triedy Predmety Kontakt Mapa

História školy Študijné odbory Vedenie školy Zamestnanci Predmetové komisie a koordinátorky Rada školy Rodičovská rada Žiacka školská rada Sociálny pedagóg

Stredná odborná škola technická, Nitrianska  61, Šurany

Stredná odborná škola technická v Šuranoch je komplexnou školou, vybavená modernou technikou pre vzdelávanie v strojárstve a v elektrotechnike. Škola je centrom pre odborné vzdelávania a prípravy v strojárstve a elektrotechnike. Poskytuje komplexnú výučbu s maturitou a výučným listom.

Škola nadväzuje na  SOU  strojárske v   Šuranoch, ktoré bolo zriadené 1.9.1983 pri k.p. Elitex  Šurany.

Do jeho vzniku sa príprava žiakov uskutočňovala v stredisku praktického vyučovania, ktorého základy boli  položené  v roku  1962. Od svojho vzniku škola zabezpečovala výučbu v strojárskych odboroch, ako bol  obrábač  kovov,  nástrojár,  strojový mechanik,  inštalatér a postupne pribudli štvorročné  študijné  odbory s maturitou  mechanik nastavovač pre obrábacie stroje a linky, CNC  techniku a mechanik  elektronik so zameraním na spotrebnú elektroniku a číslicovú  a  riadiacu  techniku. Na  základe  požiadaviek  úradu  práce  sme rozvíjali výučbu v odboroch stolár a krajčírka pre odevnú konfekciu a bielizeň.

V školskom roku 2003/04 sme začali s výučbou v päťročnom študijnom odbore s maturitou a výučným listom mechanik mechatronik.

Rozvoj  školy  si  vyžiadal  rozsiahlu  investičnú výstavbu,  ktorá  sa realizovala  v  rokoch  1985 - 1998.  Postupne  bola  vybudovaná telocvičňa o rozlohe 600 m2 s posilňovňou a sociálnymi priestormi. V ďalšej etape sme realizovali výstavbu budovy teoretického vyučovania a administratívy. Poslednou etapou  bola  výstavba  trojpodlažnej   budovy   dielní   pre odborný   výcvik.   Vznikol vzájomne  prepojený  komplex s modernými technológiami vrátane výpočtovej techniky. Pre výučbu slúži 5 učební vybavených výpočtovou technikou a internetom.

Značné  prostriedky  sme  venovali na  nákup  moderných technológií pre strojárske odbory,  elektrotechnické  odbory  a  ostatné  učebné  odbory. Škola má moderné prístrojové vybavenie v oblasti elektrotechniky a  výpočtovej techniky . Obdobne je to i u strojárskych technológií.

V rok 2023 prešla škola kompletnou modernizáciou strojového vybavenia. Modernizácia obsahovala dodávku moderných NC aCNC strojov , meracie pracoviská , moderné pracovné stoly a ďalšie vybavenie potrebné na výučbu.

O spoluprácu pri príprave žiakov na odbornom výcviku majú záujem firmy z nášho regiónu i mimo neho.  Úspešne rozvíjame spoluprácu s  firmou AMS OSRAM, a.s. Nové Zámky, Muehlbauer Technologies s.r.o. Nitra, ŽSR - Železnice Slovenskej republiky Bratislava, ZSSK - Železničná spoločnosť slovensko Bratislava, Otolift schodiskové výťahy s.r.o. Palarikovo, Gastro-Haal s.r.o. Nové Zámky, VÚMZ s.r.o. ,     NC-Metal s.r.o. Nové Zámky, Elcomp s.r.o. Nitra a  ďalšie firmy.

Naši  žiaci  za  dobu  existencie  školy dosiahli výborné výsledky v celoštátnych súťažiach zručnosti.  Výborné  výsledky dosiahli  žiaci  v rámci súťaží   ZENIT .  Naši žiaci sú úspešní i v rôznych športových súťažiach na regionálnej a celoštátnej úrovni.